• 4 minuty czytania

Najem, czy zakup nieruchomości – zalety rozwiązań

Najkorzystniejsze opcje dla sektora magazynowego i logistycznego.
Najem, czy zakup nieruchomości – zalety rozwiązań
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Dynamiczne zmiany na rynku rezonują na podejmowane przez nas decyzje biznesowe. Na szczycie listy znajdują się między innymi nieruchomości, które pozwalają realizować firmowe zobowiązania. Jeśli czeka Cię w najbliższym czasie przeprowadzka, warto rozważyć najkorzystniejsze opcje. Najem? Może jednak zakup? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Podpisałeś lukratywny kontrakt. Po fali radości i zacierania rąk właśnie zdałeś sobie sprawę, że posiadana powierzchnia magazynowa nie nadąża za rozwojem Twojej firmy. Co dalej? Na pewno przeprowadzka. To proces skomplikowany i wymagający dobrego przemyślenia. Pytań jest wiele – w grę wchodzi najem i zakup. Zalety i minusy obu rozwiązań warto wziąć pod lupę, przed podjęciem kluczowych decyzji. Pomagamy!

Powierzchnie magazynowe – zalety najmu i wady

 • Krótkie zobowiązanie – umowę podpiszemy nawet na 3 lata.
 • Możliwość dopasowania do potrzeb – jeśli okaże się, że wynajmowana przestrzeń jest za mała lub za duża, możemy po prostu poszukać innej.
 • Krótki czas realizacji przedsięwzięcia – po znalezieniu idealnej przestrzeni magazynowej wystarczy podpisać umowę i można zacząć działać.
 • Brak problemu z zarządzaniem budynkiem – zajmuje się tym właściciel lub zarządca. Nas interesuje jedynie wysokość opłat.
 • Ściągnięcie z barków odpowiedzialności za stan techniczny budynku.

Minusy? Czasem dostosowanie budynku do realiów rządzących naszym biznesem jest po prostu nieopłacalne. Co wtedy?

BTS, czyli magazyny „szyte na miarę”

Oferta magazynów „Build to Suit” to ciekawa opcja, gdy mamy sprecyzowane oczekiwania i wymogi. Deweloper dostosuje budynek do naszych potrzeb, a później odda nam go w najem. Zalety? Po zakończonym okresie najmu nie musimy martwić się koniecznością sprzedaży lub szukania nowego najemcy. Dodatkowo może się okazać, że koszty budowy magazynu BTS będą zdecydowanie tańsze niż „przerabianie” już istniejącej nieruchomości.

Wynajem magazynu

Magazyny – zalety zakupu i minusy inwestycji

Zagłębiając się w temat zmiany siedziby firmy, należy rozważyć również zakup nieruchomości. Mamy tu dwie możliwości:

 • Inwestycję w istniejący budynek – pozytywny aspekt to świadomość ograniczeń
  i możliwości nieruchomości oraz realne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i czasem koszty remontu mogą okazać się dla nas opcją absolutnie nieopłacalną. Należy dodatkowo mieć na uwadze dynamikę rynku – przestrzeń, którą zajmiemy dziś, za miesiąc może okazać się już niewystarczającą. Wtedy do długiej listy firmowych zadań „TO DO” dojdzie nam jeszcze sprzedaż powierzchni magazynowej.
 • Budowa magazynu – niewątpliwą zaletą jest łatwość dopasowania projektu
  do specyfiki prowadzonego biznesu oraz ograniczenie miesięcznych wydatków (czynsz za najem długoterminowy może przewyższać koszty budowy). Niedogodności? Długi czas realizacji inwestycji oraz średnia elastyczność
  w odpowiedzi na zmieniające się kryteria rynku. To także sporo formalności i wysiłek organizacyjny (jeśli decydujemy się wybudować magazyn „na własną rękę”) lub dodatkowe koszty – gdy wynajmujemy firmę budowlaną.

Trudno przychodzi Ci szacowanie, co jest najlepszą opcją w przypadku Twojej firmy? Zgłoś się do specjalistów.

Ich doświadczenie pozwoli szybko ocenić, jaka powierzchnia magazynowa będzie najbardziej komfortowa i ile trzeba realnie za nią zapłacić. Najem? Zakup? Podejmiesz decyzję na bazie dogłębnej analizy budżetu, ograniczeń czasowych i przestrzennych.

Inne artykuły

Zobacz więcej
 • Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie

  Artykuł

  Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie

  Jak optymalnie zarządzać logistyką dla sektora spożywczego w Częstochowie? Poznaj wymagania dotyczące przechowywania żywności, dostępność infrastruktury chłodniczej oraz zalety lokalizacji dla dystrybucji produktów spożywczych.
  • 15 lipca 2024
  • 7 minut czytania
  Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie
 • Wynajem magazynu w Gliwicach dla firm produkcyjnych - kluczowe czynniki sukcesu

  Artykuł

  Wynajem magazynu w Gliwicach dla firm produkcyjnych - kluczowe czynniki sukcesu

  Gliwice są idealnym miejscem dla firm produkcyjnych szukających magazynów. Dowiedz się o infrastrukturze przemysłowej, dostępności wykwalifikowanej siły roboczej i bliskości centrów badawczo-rozwojowych.
  • 09 lipca 2024
  • 6 minut czytania
  Wynajem magazynu w Gliwicach dla firm produkcyjnych - kluczowe czynniki sukcesu
 • Dlaczego Zabrze to najlepszy wybór dla magazynów e-commerce?

  Artykuł

  Dlaczego Zabrze to najlepszy wybór dla magazynów e-commerce?

  Dlaczego Zabrze to idealna lokalizacja dla firm z branży e-commerce szukających powierzchni magazynowej? Przeczytaj o korzyściach, bliskości ważnych szlaków transportowych i typach biznesów, które wybierają Zabrze.
  • 06 lipca 2024
  • 5 minut czytania
  Dlaczego Zabrze to najlepszy wybór dla magazynów e-commerce?
 • Certyfikat BREEAM dla magazynów: Jak zwiększa wartość i atrakcyjność?

  Artykuł

  Certyfikat BREEAM dla magazynów: Jak zwiększa wartość i atrakcyjność?

  Poznaj, jak certyfikat BREEAM wpływa na wartość magazynów wynajmowanych, ich atrakcyjność na rynku oraz na co wynajmujący powinni zwrócić uwagę przy certyfikacji.
  • 03 lipca 2024
  • 7 minut czytania
  Certyfikat BREEAM dla magazynów: Jak zwiększa wartość i atrakcyjność?
 • Zmiany demograficzne, a ich wpływ na wynajem magazynów

  Artykuł

  Zmiany demograficzne, a ich wpływ na wynajem magazynów

  Jak zmiany demograficzne wpływają na lokalizację i zapotrzebowanie na magazyny oraz jakie strategie mogą przyjąć wynajmujący, aby dostosować się do tych zmian?
  • 01 lipca 2024
  • 6 minut czytania
  Zmiany demograficzne, a ich wpływ na wynajem magazynów
 • Ełk jako strategiczny punkt logistyczny na Mazurach

  Artykuł

  Ełk jako strategiczny punkt logistyczny na Mazurach

  Ełk, malowniczo położone miasto na Mazurach, zyskuje na znaczeniu jako nowy, dynamicznie rozwijający się hub logistyczny. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu oraz inwestycjom w infrastrukturę, Ełk staje się atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorstw, które chcą zoptymalizować swoją sieć dystrybucji. Wynajem magazynu w Ełku może okazać się kluczowym elementem strategii logistycznej firmy, umożliwiając efektywne zarządzanie zapasami oraz szybki dostęp do kluczowych rynków.
  • 28 czerwca 2024
  • 7 minut czytania
  Ełk jako strategiczny punkt logistyczny na Mazurach
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.