• 4 minuty czytania

Jak wybrać magazyn?

Praktyczne porady, jak wybrać magazyn dla swojego biznesu.

Jak wybrać magazyn?
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Jak wybrać magazyn dla swojej firmy? Na co zwracać uwagę? Jakie są koszty wynajmu magazynu? Powierzchnia magazynowa to kluczowa sprawa dla wielu firm, zwłaszcza dla branży e-commerce, czy logistycznej. Przemyślane magazynowanie i zarządzanie zasobami magazynowymi ma przełożenie na rozwój biznesu, realizacje celów biznesowych i wyniki finansowe. Jak więc wybrać powierzchnie magazynową, by spełniała nasze wymogi? Przeczytaj nasze praktyczne porady.

Lokalizacja – sprawdź najlepszą dla Ciebie lokalizację.

Lokalizacja to kluczowy czynniki przy wyborze magazynu. Umiejscowienie magazynu definiuje sposób oraz możliwości dystrybucji i odbioru składowanych towarów. Jaką posiadasz firmę? Jeśli zarządzasz większą firmą i obsługujesz klientów na terenie całej Polski i Europy, szukaj magazynu w pobliżu większych węzłów komunikacyjnych, autostrad lub blisko Państw Bałtyckich, czy granic z Niemcami bądź Czechami.

Masz małą firmę? Obsługujesz lokalnych klientów lub prowadzisz sprzedaż wysyłkową? Wybieraj magazyn zlokalizowany stosunkowo blisko głównej siedziby firmy.

Prowadzisz firmę z branży e-commerce? Dla Ciebie kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji powinna być bliskość dużego miasta.

Zastanów się, jaką funkcję ma spełniać magazyn – kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

 • Przemyśl, czego oczekujesz od powierzchni magazynowej?
 • Jaki powinien być układ układu? Jakie strefy powinien posiadać magazyn?
 • Jaka jest wymagana powierzchnia magazynowa wraz z powierzchnią biurowo-socjalną?

Koszty

Na opłaty związane z wynajmem magazynu składają się:

 • Czynsz za wynajem – Podstawowym kosztem najmu magazynu jest czynsz, którego płatność regulowana jest miesięcznie z góry. Kwota określana jest w walucie EURO w przeliczeniu na liczbę metrów kwadratowych zajmowanej powierzchni magazynowej oraz biurowo-socjalnej.
 • Opłaty serwisowe (koszty eksploatacyjne) – opłata płatna z góry za metr kwadratowy części magazynowej i biurowo-socjalnej; ustalana w walucie krajowej. W jej skład wchodzi: ochrona obiektu – powierzchnie wspólne, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie obiektu (wyłączając powierzchnię najemcy), zarządzanie nieruchomością, serwisy i naprawy, utrzymywanie porządku i sprzątanie, usuwanie śniegu, personel techniczny na terenie nieruchomości.
 • Powierzchnia – wielkość ma znaczenie, jeśli chcemy wynająć magazyn. Koszty wielkoformatowych „big-boxów” zlokalizowanych w strefach miejskich będą znacząco droższe od mniejszych modułów magazynowych.
 • Lokalizacja – koszty wynajmu magazynu w I strefie, czyli w lokalizacji miejskiej,
  np. w Warszawie będą wyższe, niż dajmy na to w Toruniu lub Lublinie. Cena za metr uzależniona jest od tempa rozwoju infrastruktury (także drogowej) w danym rejonie.
 • Standard magazynu – za dobrze wyposażoną powierzchnię z udogodnieniami (windami towarowymi, ogrzewaniem, przynależnym parkingiem, czy coraz częściej wymaganym systemem monitoringu) będziemy musieli zapłacić więcej.
 • Kurs euro – to właśnie w tej walucie określa się najczęściej wysokość czynszów magazynowych. Co to oznacza dla najemcy? Możliwe niemiłe zaskoczenie – choć stawka w przeliczeniu na metr kwadratowy nie uległa zmianie, może się okazać, że zapłacimy za nią więcej niż jeszcze miesiąc wcześniej. Wystarczy, że kurs euro poszybował w górę o parę punktów procentowych.

Rynek pracy

Dowiedz się, jak wygląda rynek pracy, w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Jak wygląda kondycja na rynku pracy w najbliższej okolicy? Czy jest rynek pracownika? Jakie są koszty wynagrodzenia? Zatrudnienie pracowników to istotny element do prowadzenia działalności magazynowej. Nie chcemy przecież pozostawić swojego biznesu w rękach niewykwalifikowanych pracowników. Dlatego też, po wyborze lokalizacji zrób rozpoznanie ile będziesz potrzebować pracowników i oszacuj budżet na zatrudnienie.

Nim zdecydujesz się na wynajem magazynu, warto zasięgnąć rady u eksperta. Nasz ekspert nie będzie Cię nękać telefonami codziennie. Chcemy mieć pewność, że otrzymasz oferty dostosowane do Twoich wymagań, dynamiki rynku i możliwości naszego firmowego portfela.

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.