• 3 minuty czytania

Co to jest Early Access w wynajmie?

Wyjaśnimy Ci, co znaczy określenie „early access” na rynku nieruchomości magazynowych i z czym on się wiąże.

Co to jest Early Access w wynajmie?
Autor: Patryk Romanowski (Senior Consultant)

Poszukujesz magazynu na wynajem? Chcesz wynająć magazyn, ale nie znasz niektórych pojęć, którymi posługują się deweloperzy, czy agenci nieruchomości? Wyjaśnimy Ci, co znaczy określenie „early access” na rynku nieruchomości magazynowych i z czym on się wiąże.

Early Access – co to znaczy?

Na rynku wynajmu powierzchni magazynowych możemy spotkać się z określeniem „early access”. Co to znaczy? Gdy rozpoczynamy wynajem magazynu od dewelopera wymaga on często adaptacji, doposażenia, umeblowania, czy okablowania strukturalnego. „Early access” to z reguły okres od 1 do kilku miesięcy, w którym najemca prowadzi swoje prace przygotowujące do rozpoczęcia działalności na nowej powierzchni. Często w tym samym czasie deweloper kończy prace wykończeniowe na budynku i na częściach zewnętrznych oraz zgłasza gotowość do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Jest to okres przed rozpoczęciem wynajmu magazynu, w którym najemca ma również czas na przeszkolenie personelu przed rozpoczęciem działalności i na testowanie zainstalowanych maszyn i automatyki. Istnieje także możliwość częściowego zatowarowania magazynu. Co ważne, najemca nie może prowadzić działalności gospodarczej i sprzedaży, jeżeli obiekt nie posiada jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Czy podczas „early access” będę płacić czynsz za wynajem powierzchni magazynowej?

Deweloperzy zapewniają najemcy „early access” zazwyczaj nie naliczając czynszu za wynajem w tym okresie. Najemca jednak jest zobowiązany do płacenia opłaty eksploatacyjnej oraz pokrycia kosztów mediów.

„Early access” nie wlicza się do okresu wynajmu magazynu i zwyczajowo wynosi 1-2 miesiące.

Prowadzenie działalności podczas okresu „early access” – czy jest możliwe?

Podsumowując, gdy powierzchnia najmu magazynu wymaga przystosowania jej do potrzeb najemcy, warto skorzystać z umowy, która reguluje taką możliwość jako tzw. „early access” – wcześniejsze wejście na powierzchnię, którego nie wliczamy do okresu wynajmu powierzchni magazynowej, a najemca ponosi tylko koszty mediów
i opłat eksploatacyjnych.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy do kontaktu! Chętnie wyjaśnimy na przykładzie Twojego biznesu, czy skorzystanie z „early access”  będzie odpowiednim wyborem dla Twoje firmy.

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.