• 6 minut czytania

Magazyn niejedno ma oblicze – rodzaje hal magazynowych dostępnych na wynajem

Poznaj różnorodne rodzaje hal magazynowych dostępnych na wynajem i dowiedz się, jak wybrać idealne rozwiązanie, które spełni potrzeby Twojego biznesu.
Magazyn niejedno ma oblicze – rodzaje hal magazynowych dostępnych na wynajem
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Rodzaje magazynów, ich podział, można przeprowadzić pod różnym kątem. Wyróżniamy kilka typów, a najczęściej mamy do czynienia z podziałem na magazyny otwarte, półotwarte, zamknięte i specjalne. My w poniższym artykule skupimy się na innej klasyfikacji, biorącej pod uwagę rodzaje składowania, metody dystrybucyjne oraz potrzeby związane z towarem wymagającym specjalnych warunków przechowywania.

Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym różni się przestrzeń magazynowa wysokiego składowania od przestrzeni magazynów niskiego składowania?
2. Kiedy warto inwestować w magazyny do wynajęcia chłodnicze i mroźnicze?
3. Jakie są główne różnice pomiędzy centrami dystrybucyjnymi, a magazynami klasycznymi?
4. Czym jest cross-docking?

Czym różnią się magazyny wysokiego składowania od magazynów niskiego składowania?

Magazyny do wynajęcia wysokiego składowania i niskiego składowania są dwoma różnymi kategoriami obiektów. Te pierwsze są pojemniejsze. Charakteryzują się wykorzystaniem regałów umożliwiających przechowywanie towarów na znacznej wysokości. Do obsługi tego typu magazynów potrzebne są wózki widłowe wysokiego składowania. Wysokość regałów może bowiem sięgać od 7 do nawet 25 metrów. Przestrzeń magazynowa wysokiego składowania pomieści większą ilość towarów na tej samej powierzchni.

Z kolei magazyny niskiego składowania oferują regały w wysokości od 4 do 7 m lub nawet ich brak. Produkty są przechowywane na niższych poziomach. Ułatwia to dostęp do nich i wiąże się z szybszą, łatwiejszą obsługą. Chociaż magazyny te mają mniej pojemną powierzchnię magazynowania, są optymalnym rozwiązaniem dla firm poszukujących prostego rozwiązania do przechowywania i sprawnego zarządzania swoim zapasem.

Magazyny wysokiego składowania wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, takich jak wspomniane wózki widłowe czy systemy transportowe umożliwiające przenoszenie towarów na większe wysokości. W magazynach niskiego składowania natomiast wystarczają podstawowe narzędzia logistyczne do przechowywania i przenoszenia towarów.

Wynajem magazynu

Magazyny chłodnicze i mroźnicze – kiedy warto w nie inwestować?

Magazyny do wynajęcia chłodnicze i mroźnicze są typem obiektów umożliwiających przechowywanie produktów czy surowców nietrwałych, wymagających niskich temperatur. Te rodzaje magazynów dedykowane są przede wszystkim branżom: spożywczej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Przestrzeń tego typu stanowi bądź osobny budynek, bądź jest specjalnie wyznaczoną strefą w danym, wielofunkcyjnym, obiekcie magazynowym.

Powodem, dla którego warto inwestować w przechowywanie produktów w magazynach chłodniczych, jest konieczność zachowania odpowiednich warunków dla pewnych rodzajów produktów, np. spożywczych takich jak mięso, ryby, owoce i warzywa, wymagających odpowiedniej temperatury pozwalającej na zachowanie ich świeżości.

Magazyny mroźnicze oferują kontrolowane warunki pozwalające utrzymać ich wysoką jakość. Te rodzaje magazynów mogą jednocześnie przyczynić się do optymalizacji łańcucha dostaw i redukcji marnotrawstwa. Dzięki możliwości przechowywania produktów w odpowiednich warunkach przez dłuższy czas, firmy efektywniej zarządzają swoim zapasem obniżając przy tym koszty operacyjne i zwiększając efektywność.

Magazyny chłodnicze i mroźnicze gwarantują również spełnienie wymagań regulacyjnych i norm jakościowych. Pamiętajmy, że w przypadku produktów spożywczych czy farmaceutycznych, istnieją rygorystyczne przepisy dotyczące przechowywania i transportu. Magazyny do wynajęcia chłodnicze są projektowane z myślą o zapewnieniu zgodności z tymi regulacjami.

 

Centra dystrybucyjne vs. magazyny klasyczne – jakie są główne różnice?

Centra dystrybucyjne i magazyny klasyczne to dwa różne modele działania obiektów logistycznych. Różnią się one zarówno pod względem funkcji, jak i sposobu działania. Zastanawiając się nad tym, które z nich są odpowiedniejsze w danym przypadku, warto poznać ich główne cechy.

Magazyny tradycyjne są przeznaczone przede wszystkim do przechowywania produktów w określonych ilościach i przez określony czas. Ich głównym celem jest gromadzenie towaru w oczekiwaniu na dalszą dystrybucję bądź bezpośrednio do klientów, bądź punktów sprzedaży detalicznej. Magazyny klasyczne składają się najczęściej z dużych hal i podstawowych urządzeń logistycznych.

Z kolei centra dystrybucyjne są bardziej złożone i spełniają więcej funkcji logistycznych. W ich ramach, oprócz przechowywania produktów, odbywają się takie procesy jak: kompletowanie zamówień, sortowanie produktów, etykietowanie, pakowanie i przygotowywanie towaru do wysyłki. Centra dystrybucyjne wykorzystują obecnie zaawansowane technologie i systemy informatyczne do zarządzania zapasami oraz procesami logistycznymi, zapewniając efektywne i precyzyjne działanie.

Magazyny cross-dock – efektywność w logistyce bezpośredniej

Cross-docking jest zyskującym na popularności innowacyjnym rozwiązaniem logistycznym odgrywającym coraz istotniejszą rolę w łańcuchach dostaw. To metoda dystrybucji produktów eliminująca lub minimalizująca etap związany z magazynowaniem. W odróżnieniu od magazynów klasycznych, w których towary są przechowywane przez pewien czas, w magazynach cross-dock towary są przyjmowane, przeładowywane i od razu wysyłane do klientów lub punktów sprzedaży.

Podstawowym zadaniem magazynów cross-dock jest zatem skrócenie czasu dostawy produktów do ich odbiorców pozwalające na szybsze i bardziej płynne przeładunki towarów w ramach łańcucha dostaw. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla branż, w których kluczowym czynnikiem efektywności pozostaje czas. Ta metoda pozwala przy tym zmniejszyć koszty związane z magazynowaniem towaru i ułatwia zarządzanie zapasami. Jednocześnie stosowane w cross-dockingu inteligentne technologie umożliwiają szybsze kompletowanie zamówień i realizację dostaw na określony czas.

Rodzaje magazynów wynikają z bardzo różnych potrzeb firm związanych z przechowywaniem i dystrybucją produktów. Są podstawową bazą procesów logistycznych, dlatego trzeba precyzyjnie przeanalizować je w całości, zanim podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniego dla swojej działalności magazynu. Chętnie w tym pomożemy.

Zdjęcie profilu

Redakcja wynajemmagazynu.pl

Redakcja wynajemmagazynu.pl

Redakcja serwisu wynajemmagazynu.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie magazynów.

Zobacz stronę autora

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.