• 6 minut czytania

Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?

Poznań jest dogodnym węzłem przeładunkowym na trasie wschód - zachód nie tylko ze względu na stosunkowo niedużą odległość od Berlina, ale także obecność wielu firm logistycznych. Magazyn na wynajem w Poznaniu jest atrakcyjny także ze względu na bliskość autostrady A2, rozwiniętą sieć dróg krajowych oraz bliskość lotniska.
Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Pozycja geograficzna Poznania jako klucz do logistycznego sukcesu

Poznań jest również prężnie rozwijającym się i przyciągającym inwestorów centrum biznesowym, w którym siedziby ma wiele oddziałów firm o globalnym zasięgu. Ważne jest także to, że logistyczny hub w Poznaniu cechują dogodne warunki do rozwoju dzięki temu, że stolica Wielkopolski od lat uznawana jest za targową stolicę Polski. Pozycja geograficzna Poznania pełni tu jednak kluczową rolę, wpływającą na unowocześnianie logistycznego oblicza miasta i jego okolic. Jak podaje portal poznan.pl: “Poznań jest jednym z dynamiczniej rozwijających się rynków magazynowych w kraju. Na koniec trzeciego kwartału tego roku zasoby magazynowe w Wielkopolsce przekroczyły 3,3 mln mkw. Najwięcej, bo ponad 20 proc. powierzchni (ponad 673 300 mkw.) znajduje się w Poznaniu, kolejne 16 proc. w Gądkach (537 000 mkw.) i ponad 12 proc. w Komornikach (ponad 407 300 mkw.)”. Poznań zatem, ze swoją strategiczną lokalizacją w zachodniej części Polski, jest jednym z najważniejszych węzłów logistycznych w kraju. Miasto to, położone nad rzeką Wartą, pełni rolę punktu tranzytowego pomiędzy wschodnią a zachodnią Europą. Ta centralna pozycja na kontynencie, bliskość granicy niemieckiej oraz rozwinięta infrastruktura transportowa, w tym autostrada A2 oraz drogi ekspresowe S11 i S5, wpływają na wzrost atrakcyjności Poznania jako hubu logistycznego.

Wynajem magazynu

Rozwój infrastruktury transportowej w Poznaniu i jej wpływ na magazyny

Magazyn na wynajem w Poznaniu zyskuje na atrakcyjności dzięki konsekwentnemu rozwojowi infrastruktury transportowej. W ostatnich latach zrealizowano wiele kluczowych projektów drogowych i kolejowych. W 2020 roku oddano do użytku odcinek trasy S5 między Poznaniem a Wronczynem, który usprawnił połączenie z północnymi i centralnymi regionami Polski. Trwają także prace nad rozbudową drogi ekspresowej S11, która do 2030 roku połączy Pomorze Środkowe, Poznań i aglomerację śląską, a to otworzy miasto na pomorski korytarz gospodarczy. Warto również zwrócić uwagę na plany budowy zachodniej obwodnicy Poznania, której zakończenie planowane jest na 2025 rok. Ta inwestycja ułatwi obieg tranzytowy wokół aglomeracji i skróci czas dostaw do magazynów zlokalizowanych poza obrębem miasta. Kolejną równie ważną inwestycją jest rozbudowa portu lotniczego Poznań-Ławica. Modernizacja terminalu cargo, której zakończenie przewidywane jest na 2024 rok, znacznie zwiększy przepustowość portu. Miasto modernizuje równolegle Infrastrukturę kolejową. Na uwagę zasługuje modernizacja linii kolejowej E59 łączącej Poznań z Wrocławiem i dalej z Czechami oraz kolejne inwestycje w terminal intermodalny w Poznaniu Franowie, z możliwościami przeładunku kontenerów między transportem kolejowym a drogowym. Wszystkie te działania stymulują wzrost gospodarczy regionu, przyciągają nowe inwestycje w sektorze i sprawiają, że hub logistyczny w Poznaniu, pomimo większej obecnie ostrożności najemców i inwestorów, wciąż prężnie się rozwija. Magazyn w okolicach Poznania ma również wiele do zaoferowania.

Jakie atuty ma wynajem magazynu w okolicy Poznania?

Magazyn w Poznaniu niesie ze sobą wiele korzyści, choćby z tego powodu, że stolica Wielkopolski jest atrakcyjnym rynkiem zbytu, ale możliwości, jakie zapewnia wynajem magazynu w okolicach Poznania, są również warte rozważenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tereny w pobliżu autostrady A2, pozwalającej na szybki dojazd do Berlina, ale i Warszawy, oraz droga krajowa nr 92, która jest alternatywną trasą dla ruchu wschód-zachód. Atrakcyjne są również tereny położone w sąsiedztwie lotniska regularnie obsługującego połączenia krajowe i międzynarodowe. Od lat na popularności zyskuje również obszar wokół Swarzędza i Tarnowa Podgórnego, gdzie rozwijają się parki logistyczne oferujące coraz bardziej nowoczesne powierzchnie magazynowe z szerokim wachlarzem usług dodatkowych. Jak dotąd, ze względu na szybszy dojazd do granicy z Niemcami, inwestorzy interesowali się głównie zachodnimi działkami pod Poznaniem, widać już jednak trend, w którym duzi gracze kierują swoje zainteresowanie ku wschodnim rubieżom stolicy Wielkopolski.

Przyszłość Poznania jako centrum logistycznego w Polsce i Europie

Magazyn w Poznaniu ma wiele do zaoferowania, a przyszłość tego miasta jako centrum logistycznego w Polsce i Europie rysuje się obiecująco. Skutecznie wykorzystuje ono swoje dogodne położenie geograficzne i rozwija infrastrukturę umacniając swoją pozycję jednego z kluczowych węzłów logistycznych przyciągających krajowych i międzynarodowych inwestorów. Położenie na strategicznym szlaku tranzytowym łączącym zachód ze wschodem oraz kraje nordyckie z regionami południowej Europy, zapewnia miastu doskonałe warunki do rozwoju działalności logistycznej i dystrybucyjnej. Sprzyja też ono skróceniu i uproszczeniu łańcuchów dostaw zwiększając efektywność operacji logistycznych. Oprócz wymienionych wyżej atutów, warto również zwrócić uwagę na zaangażowanie w rozwój technologii związanych z logistyką. Poznań stawia na innowacje. Wśród nich wymieńmy automatyzację procesów magazynowych i wdrażanie zaawansowanych systemów zarządzania zapasami zwiększających konkurencyjność magazynów.

Poznań jest silnie wspierany przez lokalne władze i placówki edukacyjne kształcące m.in. specjalistów w dziedzinie logistyki. Uniwersytety i szkoły wyższe mają specjalistyczne programy, które przygotowują wykwalifikowaną kadrę, zdolną zarządzać skomplikowanymi łańcuchami dostaw i nowoczesnymi magazynami. Jest to kolejny atut przemawiający za wielkopolskim hubem logistycznym, gdyż brak wykwalifikowanych pracowników zawsze hamuje dynamiczny rozwój sektora magazynowego.

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.