• 5 minut czytania

Jak zmiany w handlu detalicznym wpływają na zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe?

Zobacz, jak zmiany w handlu detalicznym, w tym rozwój e-commerce, wpływają na zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.
Jak zmiany w handlu detalicznym wpływają na zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe?
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Wynajem magazynów w Polsce wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Pomimo wzrostu kosztów budowy wynikających z inflacji i czynników politycznych uznaje się, że ten sektor nieruchomości dalej będzie się w szybkim tempie rozwijał. Popyt na przestrzenie magazynowe rośnie m.in. w związku ze zmianami w handlu detalicznym.

Rosnąca rola e-commerce w logistyce

E-commerce jest obecnie jednym z ważniejszych motorów napędowych w obszarze globalnego handlu detalicznego, co siłą rzeczy wpływa na branżę logistyczną. Dynamiczny wzrost sprzedaży online prowadzi do zmian w modelach dystrybucji, które muszą być teraz dużo bardziej elastyczne, zautomatyzowane i dostosowane do obsługi rosnącej liczby zamówień w sklepach internetowych. Przedsiębiorstwa handlowe stoją więc dzisiaj przed wyzwaniem zapewnienia sprawnej i szybkiej realizacji zamówień. Zwiększa to zapotrzebowanie na magazyny do wynajęcia znajdujące się w odpowiednich lokalizacjach i dostosowane do oczekiwań klientów końcowych.

Od zakupów internetowych konsumenci oczekują błyskawicznej dostawy, nierzadko w ciągu 24 godzin. To dlatego coraz popularniejszy staje się wynajem magazynów typu ostatnia mila (z ang. Last Mile Warehouses) – centrów logistycznych położonych blisko odbiorców końcowych. Wpływ na ich popularność ma także poszerzający się zakres sprzedawanego online asortymentu. Coraz częściej są to dzisiaj produkty spożywcze czy lecznicze, a te – jak wiadomo – wymagają odpowiedniego przechowywania i możliwie szybkiej dostawy do odbiorcy końcowego.

Wynajem magazynu

Zmieniające się wymagania konsumentów a logistyka

Magazyny e-commerce to obiekty odpowiadające na potrzeby współczesnego konsumenta. Jakie one są? Oczekiwania klientów nie ograniczają się już jedynie do wspomnianej wyżej ekspresowej dostawy. Rośnie także znaczenie elastyczności, personalizacji i transparentności całego procesu zakupowego. Coraz częściej oczekują oni np. możliwości wyboru dokładnych ram czasowych dostawy, opcji zmiany adresu nawet na ostatnim etapie realizacji zamówienia czy śledzenia przesyłki w czasie rzeczywistym. Zmiany wymuszają konieczność dostosowania do nich operacji logistycznych, które tym samym stają się bardziej złożone, a jednocześnie oczekuje się, że jeszcze precyzyjniej odpowiadać będą na potrzeby.

Wpływ na przestrzenie magazynowe ma także wzmacniająca się świadomość ekologiczna konsumentów. Coraz częściej preferują oni dostawców oferujących tzw. ekologiczne opcje transportu np. realizowanego poprzez zeroemisyjne środki transportu, bardziej ekologiczne opakowania czy możliwość wyboru dostawy zbiorczej, zmniejszającej ślad węglowy. Firmy logistyczne muszą dostosować swoją działalność do tych wymagań i inwestować w magazyny e-commerce projektowane i budowane z myślą o zielonych technologiach.

Adaptacja przestrzeni magazynowych do nowych potrzeb rynkowych

Rozwój e-commerce, rosnące i zmieniające się oczekiwania konsumentów, zachęcają do tego, by przekształcać przestrzenie magazynowe w centra operacyjne, w których kluczowe stają się szybkość, elastyczność i efektywność. To dlatego magazyny do wynajęcia są coraz częściej zlokalizowane bliżej miast, bo logistyka w e-commerce opiera się na sprawnej, terminowej dostawie.

Nieodzowna wydaje się również automatyzacja magazynów. Firmy inwestują w robotyzację, systemy sortowania i technologie zarządzania, które pozwalają optymalizować procesy logistyczne. Z tych samych powodów coraz popularniejszy staje się wynajem magazynów wyspecjalizowanych np. chłodni, które zapewniają odpowiednie warunki przechowywania.

Rośnie także popyt na zrównoważone magazyny do wynajęcia. Wiele obiektów adaptowanych jest obecnie do potrzeb wynikających z polityki Zielonego Ładu zainicjowanej przez Unię Europejską. Adaptacja magazynów jest przy tym inwestycją w przyszłość, która umożliwia uzyskanie elastyczności i efektywności operacyjnej w obliczu zmieniających się warunków rynkowych.

rynek magazynowy, huby logistyczne

Perspektywy dla rynku magazynowego w dobie cyfryzacji handlu

Cyfryzacja handlu, proces przekształcania tradycyjnych modeli sprzedaży detalicznej w zautomatyzowane, cyfrowe systemy, umożliwia realizację zakupów, płatności i zarządzanie procesem logistycznym przy użyciu nowoczesnych technologii. Sklepy online, platformy e-commerce, mobilne aplikacje zakupowe czy rozwiązania w chmurze zmieniają sposób, w jaki konsumenci robią zakupy i jak dostarczany jest im zamówiony produkt. W kontekście rynku magazynowego cyfryzacja oznacza konieczność przystosowania infrastruktury logistycznej do nowych wyzwań.

Jednym z ważniejszych aspektów staje się m.in. analiza danych w czasie rzeczywistym. Dzięki zaawansowanym systemom zarządzania, firmy potrafią bardziej precyzyjnie przewidywać popyt, a tym samym zoptymalizować przestrzeń magazynową pod zmieniające się potrzeby. Dzięki określonym algorytmom unikają nadmiaru towarów lub ich niedoborów. Przekłada się to bezpośrednio na wynajem magazynu z lepszym wykorzystaniem jego powierzchni i sprawniejszą organizację dostaw.

Zmieniająca się dynamika handlu detalicznego, wynikająca z cyfryzacji i wzrostu sprzedaży online, wywiera znaczący wpływ na sektor logistyczny i magazynowy. Dostosowanie się do tych zmian jest konieczne i co ważne – możliwe. Wychodzą temu naprzeciw firmy logistyczne, oferujące coraz bardziej zaawansowane technologicznie przestrzenie magazynowe.

 

Zdjęcie profilu

Redakcja wynajemmagazynu.pl

Redakcja wynajemmagazynu.pl

Redakcja serwisu wynajemmagazynu.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie magazynów.

Zobacz stronę autora

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.