• 6 minut czytania

Dok rozładunkowy i załadunkowy – czym są?

Dowiedz się, jak ich odpowiednie zaprojektowanie wpływa na efektywność logistyki i bezpieczeństwo operacji magazynowych.
Dok rozładunkowy i załadunkowy – czym są?
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Transport i spedycja to branże, które prężnie się rozwijają. Jest to możliwe nie tylko ze względu na duży popyt na towary i usługi, jakie są przewożone pomiędzy punktami (magazynami), ale też rozwój branży, wykorzystanie nowoczesnych metod ułatwiających i przyspieszających transport oraz dostarczenie towarów do klienta.

Co to są doki?

Zaczynając od podstaw – dok rozładunkowy i załadunkowy czym są? Odpowiedź wynika wprost z definicji: jest to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające sprawny i wygodny przeładunek towarów, rozładunek i załadunek, w zależności od wariantu.

O dokach mówi się w kontekście niezbędnej infrastruktury, która umożliwia skuteczne organizowanie procesu rozładunku i załadunku. To duże ułatwienie dla pracowników, szczególnie, że odpowiednio wyposażone doki to większe bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowoczesne doki dostosowane są do pojazdów o różnym gabarycie, co zwiększa elastyczność dostaw. To właśnie dzięki dokom przyspieszyć można czas załadunku i rozładunku, a tym samym skrócić czas trwania całego procesu. Doki przeładunkowe charakteryzują się specjalną konstrukcją. Całość składa się z elementów obowiązkowych i nieobowiązkowych, takich jak: rampa przeładunkowa, śluza uszczelniająca nazywana także fartuchem oraz z bramy przemysłowej. Dodatkowo, w nowoczesnych obiektach znajdować się mogą elementy, takie jak naprowadzacze kół, kliny zabezpieczające, odbojniki czy sygnalizacja świetlna.

Jednym z najważniejszych elementów jest jednak rampa. To do niej podjeżdżają samochody oczekujące na załadunek bądź rozładunek. Rampa jest elementem infrastruktury szczególnie ważnym w kontekście bezpieczeństwa pracowników obsługujących magazyn, jak i towarów, które są przeładowywane. Dzięki rampie poziom pojazdu zrównuje się z poziomem podłogi w magazynie. To duże ułatwienie, a cały proces przebiega sprawnie, szybko i bezpiecznie.

Poza rampą w konstrukcji doku znajdować musi się również specjalna śluza. Jej rolą jest izolacja towaru i pracowników od czynników panujących na zewnątrz, takich jak wiatr czy opady atmosferyczne. Jest to nie tylko kwestia wygody działania i usprawnienia procesu, ale też bezpieczeństwo pracowników i towaru, który zgodnie z wymogami sanitarnymi nie może być narażony na działanie czynników zewnętrznych, mogących pogorszyć właściwości produktu.

Ostatnim obowiązkowym elementem jest brama, która zamykana jest po przeprowadzonym załadunku lub rozładunku.

Wynajem magazynu

Czym jest dok załadunkowy?

Dok załadunkowy jest szczególną formą doków, przeznaczoną przede wszystkim do załadunku towarów na samochody dostawców. W niektórych branżach i podmiotach konieczne może być rozdzielenie miejsc załadunku i rozładunku, np. ze względu na obowiązujące przepisy sanitarne.

W nowoczesnych obiektach magazynowych budowa doków załadunkowych jest już najczęściej normą, szczególnie w przypadku magazynów wielkopowierzchniowych. Cała strefa dokowa musi być właściwie zaprojektowana, a kolejne miejsca przygotowane są zgodnie z wytycznymi. Duże znaczenie ma też m.in. branża, dla której przygotowywane jest stanowisko dokowe. Wśród najważniejszych kwestii logistycznych, na etapie projektowania, jest wielkość doku i bramy, a także sposób jej zamykania.

Planując budowę doku uwzględnić trzeba w szczególności rozmiar pojazdów, które będą ładowane w tworzonej infrastrukturze. Dla naczep o standardowej wielkości szerokość bramy nie powinna być mniejsza niż 2500 mm, jednak w praktyce otwór jest zazwyczaj szerszy, od 2800 do 3200 mm. Zwiększona szerokość ma na celu ułatwić dokowanie kierowcom, bez względu na rodzaj pojazdu.

Szczegółowe wytyczne dotyczą także wysokości bramy, która nie może być mniejsza niż 4200 mm, przy czym wartość ta liczona jest od pułapu placu manewrowego. Koszty wynajmu magazynu w obiektach, w których wykorzystano wysokiej jakości doki może być nieco wyższy niż klasycznych magazynów, jednak inwestowanie w sprawdzone i profesjonalne rozwiązania jest bardzo ważne dla optymalizacji całego procesu.

Czym jest dok rozładunkowy?

Nie tylko załadunek, ale też szybki i profesjonalny rozładunek towarów jest wyjątkowo ważny. Auto dostawcze podjeżdżając do specjalnie zaprojektowanego doku rozładunkowego zatrzymuje się przy specjalnej śluzie. Cały proces przebiega sprawniej, dzięki instalacji specjalnych systemów naprowadzaczy kół i znaków ułatwiających najazd pod rampę. Najlepiej, jeśli jest to rampa hydrauliczna, dzięki której można sprawnie wyrównać różnice poziomów pomiędzy halą magazynową, a pojazdem. Dzięki temu dok rozładunkowy pozwala na szybkie i sprawne rozładowanie pojazdu. Wykorzystanie wózków widłowych i innych podobnych sprzętów pozwala przyspieszyć pracę osób odpowiedzialnych za rozładunek.

Poza skróceniem czasu rozładunku i przeładunku towarów oraz poprawą bezpieczeństwa pracowników, zabezpieczeniem towarów, umożliwia obsługę różnego wariantu pojazdów, doki rozładunkowe pozwalają też obniżyć koszty, jakie związane są z obsługą i eksploatacją obiektów. Śluza pozwala m.in. ograniczać utratę ciepła.

Zdjęcie profilu

Redakcja wynajemmagazynu.pl

Redakcja wynajemmagazynu.pl

Redakcja serwisu wynajemmagazynu.pl to zespół doświadczonych ekspertów specjalizujących się w rynku nieruchomości komercyjnych i profesjonalnym doradztwie przy wynajmie magazynów.

Zobacz stronę autora

Inne artykuły

Zobacz więcej
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.