• 7 minut czytania

Audyt magazynu – na czym polega?

Jak audyt operacji magazynowych może pozytywnie wpłynąć na całą logistykę firmy? Podpowiadamy!
Audyt magazynu – na czym polega?
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Na czym polega audyt operacji magazynowych?

Audyt operacji magazynowych to proces oceny i analizy procesów, praktyk, technologii oraz systemów stosowanych w magazynie. Jego celem jest identyfikacja obszarów, które wymagają poprawy, zwiększenie efektywności oraz eliminacja potencjalnych zagrożeń. Jednym z jego głównych zadań jest optymalizacja kosztów, poprzez zidentyfikowanie obszarów, w których możliwe są oszczędności – na przykład zmniejszenie strat, poprawę wydajności procesów lub lepsze wykorzystanie zasobów.

Badanie procesów magazynowych może również ujawnić niewłaściwe praktyki lub przestarzałe technologie. Wdrożenie rekomendowanych zmian umożliwia wzrost wydajności, co – zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które stale się rozwijają – sprawia, że zasoby logistyczne nie stają się barierą dla dalszego wzrostu sprzedaży i biznesu.

Przeprowadzając audyt magazynu, często identyfikowane są również problemy związane z jakością produktów w nim przechowywanych, na przykład w wyniku zastosowania niewłaściwych technologii składowania. Poprawa tych aspektów, między innymi poprzez zmniejszenia stopnia uszkodzeń i braków w wysyłkach i dostawach, może znacząco wpłynąć na zadowolenie klientów oraz ich lojalność. Istotnym elementem audytów operacji magazynowych jest również ocena zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników oraz mienia. Dzięki temu można podjąć odpowiednie środki prewencyjne i uniknąć potencjalnych wypadków.
Wynajem magazynu

Wymagania związane z operacjami magazynowymi często zmieniają się w czasie, dlatego niespójność pomiędzy początkowym projektem magazynu i potrzebami biznesu nierzadko prowadzi do nieefektywności. Zwłaszcza w przypadku operacji magazynowych funkcjonujących już od kilku lub kilkunastu lat, audyt pomaga w odpowiedzi na pytanie, czy obecne procesy i technologie magazynowe są w pełni dostosowane do aktualnych
i przyszłych wymagań biznesu oraz jakie działania należy podjąć, aby to dostosowanie zwiększyć, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu rentowności i sukcesu firmy.

Jak przeprowadzić audyt magazynu?

Przed przeprowadzeniem audytu logistyki magazynowej, należy się do niego odpowiednio przygotować, aby uzyskać wiarygodne wyniki oraz zmaksymalizować korzyści płynące z analizy operacji i danych. Jak przeprowadzić audyt magazynu w sposób uporządkowany? Przedstawiamy niezbędne kroki:

  1. Pierwszą decyzją niezbędną do podjęcia jest uzgodnienie, czy audyt będzie przeprowadzony wewnętrznymi zasobami, czy ze wsparciem zewnętrznych konsultantów. Wewnętrzni audytorzy dysponują zazwyczaj większym zrozumieniem specyfiki danej firmy oraz aktualnych procesów i obowiązujących procedur,
    co może być zaletą, ale nierzadko ogranicza również potencjał do wprowadzenia kreatywnych zmian, nieobciążonych przyzwyczajeniem do istniejących często od lat sposobów funkcjonowania. Skorzystanie ze wsparcia doświadczonych konsultantów umożliwia z kolei szersze spojrzenie na biznes oraz zapoznanie się
    z najlepszymi praktykami w danej branży.
  2. Kolejnym krokiem przed przeprowadzeniem audytu powinno być zdefiniowanie najważniejszych celów, jakie zamierzamy dzięki niemu osiągnąć – na przykład poprawy jakości, redukcji kosztów lub zwiększenia bezpieczeństwa. Na tej podstawie należy następnie sporządzić harmonogram audytu oraz listę obszarów, które mają zostać przeanalizowane, uwzględniając cele oraz priorytety firmy. Warto również z wyprzedzeniem poinformować pracowników o planowanym audycie,
    jego celach oraz planie działania. Zachęcenie pracowników do współpracy oraz przedstawienia swoich własnych obserwacji pozwala często uzyskać dodatkową perspektywę podczas wizyty konsultanta w magazynie.
  3. Przed audytem należy również zgromadzić i wstępnie przeanalizować niezbędne dane, które pozwolą na dokładną ocenę procesów magazynowych. Obejmuje to zarówno podstawowe informacje o magazynie (powierzchnia, pojemność, layout, specyfikacja techniczna budynku itp.), dokumentację obecnych procesów magazynowych, jak i bardziej szczegółowe raporty danych historycznych i prognoz, w tym w szczególności zapasów, przyjęć, kompletacji i wydań.
  4. Istotnym elementem przygotowania do audytu magazynowego jest również zebranie informacji dotyczących zasobów, w tym struktury organizacyjnej, wielkości zatrudnienia oraz danych na temat sprzętu, oraz technologii stosowanych
    w magazynie. Uzupełnieniem tych informacji powinny być również raporty operacyjne, w tym wskaźniki KPI takie jak na przykład czas realizacji zamówień, wydajność poszczególnych procesów oraz stopień wykorzystania przestrzeni i pojemności magazynu.

Przebieg audytu operacji magazynowych

Podczas wizyty konsultanta logistycznego w magazynie w ramach audytu operacyjnego, rekomendowane jest zapoznanie się z wszystkimi procesami magazynowymi – od rozładunków i przyjęć, poprzez rozlokowanie towaru i uzupełnienie lokalizacji, aż po kompletację, pakowanie, wydania i załadunku. W każdym obszarze, oprócz przeglądu poszczególnych procesów, warto również skupić się na głównych wyzwaniach związanych z ich obsługą w celu identyfikacji potencjalnych usprawnień oraz oceny potencjału poprawy efektywności. Ocena organizacji magazynu obejmuje również sprawdzenie,
w jakiej strefie w budynku realizowany jest dany proces oraz czy przestrzeń jest wykorzystana efektywnie.

W ramach audytu rozmowa z pracownikami na różnych stanowiskach pomaga uzyskać informacje na temat ich doświadczeń, problemów i sugestii dotyczących poprawy operacji magazynowych. Podczas tych rozmów oraz przeglądu poszczególnych procesów, należy szczególnie zwrócić uwagę na obszary, które mogą być źródłem problemów. Połączenie obserwacji i z analizą zebranych danych, w tym szczególnie porównując rzeczywiste wyniki z oczekiwanymi wskaźnikami wydajności, pozwoli następnie na wyszukanie wzorców wskazujących na problemy lub obszary niskiej wydajności.

Na podstawie analizy danych oraz obserwacji, po zakończeniu audytu, konsultant opisuje w prezentacji podsumowującej projekt obszary, które wymagają poprawy lub korekty. Na tej podstawie opracowywane są konkretne, praktyczne rekomendacje dotyczące rozwiązania wykrytych problemów oraz optymalizacji operacji magazynowych. Wyniki audytu są następnie przedstawiane zarządowi firmy lub innym jej przedstawicielom w celu omówienia kluczowych ustaleń oraz uzgodnienia proponowanych działań naprawczych.

Audyt magazynu: podsumowanie

Audyt magazynu nie powinien jednak kończyć się tylko w momencie zaprezentowania wynikających z niego wniosków. Wskazana jest dalsza współpraca konsultanta logistycznego z zarządem oraz pracownikami w celu wdrożenia zalecanych zmian, monitorowania postępów oraz ich rzeczywistego wpływu na wydajność magazynu, oraz poziom kosztów. Wnioski z audytu oraz status wdrażania wynikających z niego rekomendacji warto też aktualizować regularnie, aby monitorować efekty wdrożonych zmian oraz utrzymywać stałą kontrolę nad operacjami magazynowymi.

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić audyt magazynu dla swojej organizacji?

Skontaktuj się z naszym konsultantem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania oraz dostosuje rozwiązania do specyfiki Twojego biznesu.

Inne artykuły

Zobacz więcej
  • Oleśnica – logistyczny węzeł Dolnego Śląska

    Artykuł

    Oleśnica – logistyczny węzeł Dolnego Śląska

    Oleśnica wyrasta w ostatnich latach na jeden z ważniejszych punktów logistycznych województwa dolnośląskiego. Strategiczne położenie miasta, a także intensywny rozwój rynku magazynowego, przyciągają coraz więcej inwestorów i najemców. Jeśli rozważasz wynajem magazynu w Oleśnicy, sprawdź, co zyskasz dzięki tej lokalizacji.
    • 26 lipca 2024
    • 6 minut czytania
    Oleśnica – logistyczny węzeł Dolnego Śląska
  • Wynajem magazynu w Łowiczu - idealne miejsce dla firm logistycznych

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Łowiczu - idealne miejsce dla firm logistycznych

    Łowicz to jedno z miast, które w ostatnich latach zyskało ogromne znaczenie na logistycznej mapie Polski. Znajdujące się w województwie łódzkim, jest idealnym miejscem dla firm logistycznych szukających optymalnych rozwiązań magazynowych.
    • 24 lipca 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Łowiczu - idealne miejsce dla firm logistycznych
  • Wynajem magazynu w Mińsku Mazowieckim - skuteczna dystrybucja w regionie mazowieckim

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Mińsku Mazowieckim - skuteczna dystrybucja w regionie mazowieckim

    Mińsk Mazowiecki to miasto o ogromnym potencjale logistycznym, które może zaoferować firmom wiele korzyści. Położone zaledwie 40 km na wschód od Warszawy, stanowi idealne miejsce dla firm zajmujących się dystrybucją towarów zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
    • 22 lipca 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Mińsku Mazowieckim - skuteczna dystrybucja w regionie mazowieckim
  • Wynajem magazynu w Wałbrzychu dla sektora motoryzacyjnego - przewaga konkurencyjna

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Wałbrzychu dla sektora motoryzacyjnego - przewaga konkurencyjna

    Wynajem magazynu w Wałbrzychu może zapewnić przewagę konkurencyjną dla firm z sektora motoryzacyjnego. Dowiedz się o lokalnych uwarunkowaniach przemysłowych, bliskości kluczowych partnerów i nowoczesnej infrastrukturze.
    • 19 lipca 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Wałbrzychu dla sektora motoryzacyjnego - przewaga konkurencyjna
  • Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?

    Artykuł

    Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?

    Poznań jest dogodnym węzłem przeładunkowym na trasie wschód - zachód nie tylko ze względu na stosunkowo niedużą odległość od Berlina, ale także obecność wielu firm logistycznych. Magazyn na wynajem w Poznaniu jest atrakcyjny także ze względu na bliskość autostrady A2, rozwiniętą sieć dróg krajowych oraz bliskość lotniska.
    • 17 lipca 2024
    • 6 minut czytania
    Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?
  • Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie

    Jak optymalnie zarządzać logistyką dla sektora spożywczego w Częstochowie? Poznaj wymagania dotyczące przechowywania żywności, dostępność infrastruktury chłodniczej oraz zalety lokalizacji dla dystrybucji produktów spożywczych.
    • 15 lipca 2024
    • 7 minut czytania
    Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.