• 7 minut czytania

Koszty eksploatacyjne w budynkach magazynowych – jak naliczać?

Jak naliczane są koszty eksploatacyjne i jak wynajmujący rozlicza je z najemcą?
Koszty eksploatacyjne w budynkach magazynowych – jak naliczać?
Autor: Redakcja wynajemmagazynu.pl

Koszty eksploatacyjne wiążą się z użytkowaniem i utrzymaniem wynajmowanej powierzchni. Ujmują one między innymi: konserwację budynku (i powierzchni przynależącej do magazynu), przeglądy techniczne, ubezpieczenie obiektu, podatek od nieruchomości, wywóz nieczystości, ochronę, obciążenia finansowe związane z dbaniem o zieleń wokół budynku, czy dodatkowe koszty sezonowe, jak choćby odśnieżanie dachu. Jak naliczane są koszty eksploatacyjne i jak wynajmujący rozlicza je z najemcą? Opowiadamy!

Stawki za koszty eksploatacyjne naliczane są w formie zaliczki za każdy metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni, niezależnie od jej rodzaju (deweloper operuje na jednej stawce, zarówno dla przestrzeni magazynowej, produkcyjnej jak i biurowej). Ich wysokość uzależniona jest od wielkości najmowanej przestrzeni.

Zaliczka a koszty eksploatacyjne

Jak w praktyce naliczane są koszty eksploatacyjne lokalu, wyjaśnia Karolina Galas, odpowiedzialna za integrację wszystkich linii biznesowych CBRE w rejonie Wielkopolski, a także rozwój i prawidłowe funkcjonowanie oddziału firmy w Poznaniu.

„Koszty eksploatacyjne są kalkulowane zaliczkowo i naliczane na dany rok kalendarzowy. Najemca zobowiązany jest do ich uiszczenia, razem z ustaloną stawką za czynsz. Ujmują one wszystkie opłaty dotyczące wynajmowanej przestrzeni oraz powierzchni wspólnych, związanych z parkiem logistycznym. Po zamknięciu roku kalendarzowego właściciel budynku ma obowiązek rozliczenia się z najemcą. Z tego, co pokazuje rynek, najczęściej do końca czerwca kolejnego roku, właściciel przesyła wówczas rozliczenie kosztów eksploatacyjnych do najemcy.”

Wtedy można ustalić, czy wyliczona zaliczka na poczet opłat eksploatacyjnych była zgodna z realnymi kosztami, czy też najemca ma nadpłatę lub niedopłatę. Właściciel wystawia wówczas Najemcy stosowną fakturę korygującą. W przypadku nadpłaty właściciel zwyczajowo umniejsza kwotę bieżących opłat eksploatacyjnych o kwotę nadpłaty. Jeśli okazuje się, że wpłaty dokonywane na rzecz opłat eksploatacyjnych w systemie comiesięcznym, były niewystarczające, wtedy najemca zobowiązany jest do wyrównania wyliczonej niedopłaty.

Wynajem magazynu

Czynsz najmu a koszty eksploatacyjne w budynkach klasy A i B

Sposób naliczania opłat eksploatacyjnych różni się, w zależności od klasy budynku,
w którym wynajmujemy powierzchnię. Nasza rozmówczyni podkreśla, że nowe budynki działają według określonego schematu. W przypadku starszych obiektów, niższej klasy, wszystko jest kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy najemcą a wynajmującym.

W magazynach klasy A najemca, poza czynszem, ponosi koszty wynikające z bieżącego zużycia mediów (to koszty własne, rozliczane na podstawie stanu podliczników) oraz omawiane koszty eksploatacyjne. W przypadku budynków klasy B nie mamy takiej standaryzacji. Często deweloperzy w stawce za czynsz ujmują koszty eksploatacyjne.

„Przypuśćmy, że stawka za najem powierzchni w budynku klasy B waha się między
18 a 22 złote za metr kwadratowy [stawki najczęściej podawane są w polskich złotych – przyp. red] i zazwyczaj ujęte są w niej koszty eksploatacyjne lokalu. Należy jednak podkreślić, że nie są one traktowane w takim samym zakresie, jak ma to miejsce w budynkach klasy A. Na przykład deweloper opłaca podatek od nieruchomości i ponosi koszt ubezpieczenia budynku, a najemca zobowiązany jest do samodzielnego opłacenia OC i ubezpieczenia towaru, który przechowuje w hali magazynowej. Tu konstrukcja jest bardzo ruchoma. Często jest też tak, że deweloper pobiera stawkę za czynsz, a dodatkowe opłaty, jak na przykład koszt ochrony, wywozu nieczystości, czy sprzątania terenu scedowane są bezpośrednio na najemcę. Nie ma jednego modelu, jak w wypadku magazynów klasy A. To jest indywidualne podejście właściciela”
 – tłumaczy Karolina Galas.

Koszty eksploatacyjne w magazynie – rozliczenie z deweloperem w praktyce

Standard najmu budynków klasy A ma ujednoliconą politykę. W terminie, który określa umowa, najemca otrzymuje fakturę na ustaloną wcześniej kwotę za czynsz najmu oraz koszty eksploatacyjne.

W przypadku budynków klasy B, jeśli nie wszystkie koszty eksploatacyjne zostały ujęte w stawce czynszu, mechanizm działa tak samo.

Dobrze wiedzieć

Termin, w jakim najemca będzie otrzymywać faktury, jest kwestią indywidualnych ustaleń z deweloperem. Najczęściej jest to faktura przelewowa, z terminem płatności do 14 dni od dnia dostarczenia faktury.

Koszty eksploatacyjne w umowie najmu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Najemca, przed podpisaniem umowy najmu nieruchomości magazynowej, powinien dokładnie zapoznać się z zakresem opłat eksploatacyjnych, które są skalkulowane w formie zaliczki. Mimo obowiązujących standardów i przyjętych norm każdy deweloper może podchodzić do nich w inny sposób i oczekiwać od najemcy poniesienia dodatkowych kosztów.

„Trzeba być czujnym, bo praktyka pokazuje, że brak precyzyjnego określenia, co wchodzi w skład opłat eksploatacyjnych, może prowadzić do nieporozumień na linii najemca-wynajmujący. Należy sprawdzić, czy pewne koszty faktycznie powinny być po stronie najemcy. To wymaga analizy prawnej i najlepiej wsparcia sprawdzonej agencji. Ekspert szybko zweryfikuje, czy opłata ujęta w kosztach eksploatacji kwalifikuje się do ujęcia
w kosztach wspólnych” 
– mówi specjalistka CBRE. Brak precyzji może nas sporo kosztować. I to dosłownie!

Niedoprecyzowane koszty eksploatacyjne w umowie – przykłady

Choć nie należy zakładać złej woli ze strony dewelopera, umowy podpisuje się na złe czasy. Wystarczy doprecyzować zapisy dotyczące kosztów eksploatacyjnych, by uniknąć pogorszenia relacji biznesowej. Karolina Galas z CBRE wyjaśnia, że o niezrozumienie wcale nie jest tak trudno. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

„Trzeba uważać między innymi na kwestie marketingowe. Należy doprecyzować, czy elementy reklamowe, jak banery, mające stać się częściowo kosztem najemcy, znajdują się w obrębie działki, na której został zbudowany park logistyczny. Kiedy billboard stoi w znaczącej odległości od najmowanego terenu, rodzi się pytanie, czy faktycznie jest to zasadne. Podobnie jest w przypadku kosztów zakupu i instalacji określonych ozdób sezonowych, którymi też mogą zostać obciążeni najemcy. To warto uściślić i zapisać zakres tak, by nie pozostawiać furtki do nieporozumień” – tłumaczy Karolina Galas.

Jeśli nie chcemy, by przysłowiowe bombki okazały się prawdziwą bombą dla firmowego budżetu najemcy, warto przeanalizować wszystkie zapisy umowy i odpowiednio je doprecyzowywać. Jeśli nie masz przekonania, że zakres dla opłat eksploatacyjnych jest właściwie skonstruowany, chętnie doradzimy Ci w tym projekcie.

Inne artykuły

Zobacz więcej
  • Wynajem magazynu w Słupsku – Wpływ położenia geograficznego na logistykę i biznes

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Słupsku – Wpływ położenia geograficznego na logistykę i biznes

    Dowiedz się, jak położenie geograficzne Słupska wpływa na wynajem magazynów i logistykę. Poznaj korzyści wynikające z bliskości morza, dostęp do szlaków transportowych i infrastrukturę transportową.
    • 12 sierpnia 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Słupsku – Wpływ położenia geograficznego na logistykę i biznes
  • Wynajem magazynu w Tarnowie – Wpływ infrastruktury drogowej na rynek magazynowy

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Tarnowie – Wpływ infrastruktury drogowej na rynek magazynowy

    Dowiedz się, jak rozwój infrastruktury drogowej wpływa na wynajem magazynów w Tarnowie. Poznaj kluczowe inwestycje, korzyści dla przedsiębiorców i plany przyszłych projektów drogowych.
    • 08 sierpnia 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Tarnowie – Wpływ infrastruktury drogowej na rynek magazynowy
  • Charakterystyka magazynów do wynajęcia w Trójmieście – co warto wiedzieć?

    Artykuł

    Charakterystyka magazynów do wynajęcia w Trójmieście – co warto wiedzieć?

    Poznaj charakterystykę rynku magazynowego w Trójmieście. Dowiedz się, jak infrastruktura, dostępność komunikacyjna i trendy inwestycyjne wpływają na wynajem magazynów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.
    • 06 sierpnia 2024
    • 6 minut czytania
    Charakterystyka magazynów do wynajęcia w Trójmieście – co warto wiedzieć?
  • Wynajem magazynu w Toruniu – Wpływ lokalnych inicjatyw gospodarczych i ekologicznych

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Toruniu – Wpływ lokalnych inicjatyw gospodarczych i ekologicznych

    Dowiedz się, jak lokalne inicjatywy gospodarcze i inwestycje infrastrukturalne wpływają na rynek wynajmu magazynów w Toruniu. Poznaj programy wsparcia, inicjatywy ekologiczne i zrównoważony rozwój, które przyciągają firmy do regionu.
    • 05 sierpnia 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Toruniu – Wpływ lokalnych inicjatyw gospodarczych i ekologicznych
  • Rumia - Logistyczna Perła Północy: Idealne Miejsce na Wynajem Magazynu

    Artykuł

    Rumia - Logistyczna Perła Północy: Idealne Miejsce na Wynajem Magazynu

    Dowiedz się, dlaczego Rumia jest idealnym miejscem na wynajem magazynu. Bliskość portów morskich, autostrad i rozwinięta infrastruktura logistyczna to tylko niektóre z korzyści.
    • 01 sierpnia 2024
    • 7 minut czytania
    Rumia - Logistyczna Perła Północy: Idealne Miejsce na Wynajem Magazynu
  • Wynajem magazynu w Zielonej Górze – Unikalne korzyści i strategiczne położenie

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Zielonej Górze – Unikalne korzyści i strategiczne położenie

    Odkryj, dlaczego Zielona Góra jest idealnym miejscem na wynajem magazynu. Sprawdź korzyści logistyczne, infrastrukturę i wsparcie lokalnych władz, które przyciągają przedsiębiorców, oraz poznaj zalety Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
    • 30 lipca 2024
    • 7 minut czytania
    Wynajem magazynu w Zielonej Górze – Unikalne korzyści i strategiczne położenie
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.