• 5 minut czytania

Ekologiczne magazyny i ich wpływ na zrównoważony rozwój

Ekologiczny magazyn to nie tylko innowacyjny obiekt, a cały model technologiczno - biznesowy, który silnie oddziałuje obecnie na rynek magazynowy na świecie. Także w Polsce, gdzie powstają nowe przestrzenie do magazynowania, które wyróżnia zielona, nowoczesna technologia. Wynajem ekologicznego magazynu wiąże się z szeregiem korzyści.
Ekologiczne magazyny i ich wpływ na zrównoważony rozwój
Autor: Zespół redakcji

Ekologiczny magazyn to nie tylko innowacyjny obiekt, a cały model technologiczno – biznesowy, który silnie oddziałuje obecnie na rynek magazynowy na świecie. Także w Polsce, gdzie powstają nowe przestrzenie do magazynowania, które wyróżnia zielona, nowoczesna technologia. Wynajem ekologicznego magazynu wiąże się z szeregiem korzyści.

Czym są zielone magazyny i dlaczego zyskują na popularności?

Ekologiczny magazyn, zwany również zielonym czy zrównoważonym magazynem to obiekt zaprojektowany i zbudowany z myślą o ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Celem zastosowanej w nim technologii jest zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i optymalizacja wykorzystania zasobów naturalnych. Służą temu konkretne rozwiązania takie jak: izolacja termiczna, efektywne systemy ogrzewania i chłodzenia oraz inteligentne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Wiele zielonych magazynów korzysta również z odnawialnych źródeł energii (panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe) zmniejszających zależność od konwencjonalnych, nieprzyjaznych środowisku źródeł energii. W ekologicznych magazynach stawia się również na efektywne wykorzystanie wody i ograniczenie ilości odpadów. Poprzez instalację systemów zbierania deszczówki i recykling wody, zielone obiekty zmniejszają zużycie wody pitnej i obciążenie kanalizacyjne. Wynajem ekologicznego magazynu wspiera zrównoważony rozwój. Działania, które obecnie są niezbędne do zachowania równowagi ekologicznej i ograniczenia szkodliwych zmian klimatycznych.

Wynajem magazynu

Korzyści wynajmu ekologicznych przestrzeni magazynowych dla biznesu

Zielone magazyny przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji. Wykorzystując bardziej efektywne systemy grzewcze i chłodzące, korzystając z odnawialnych źródeł energii, zmniejszają one zużycie energii elektrycznej związanej z klimatyzacją i ogrzewaniem. W rezultacie emisja CO2 znacznie spada. Wynajem ekologicznego magazynu niesie zatem ze sobą oszczędności finansowe. Pomimo wyższych kosztów początkowych, model ten generuje na dłuższą metę znaczne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Nie bez znaczenia są również korzyści wizerunkowe. Coraz większa świadomość ekologiczna sprawia, że przedsiębiorstwa dbające o środowisko są postrzegane jako bardziej wiarygodne. Najnowocześniejsze obiekty generują obecnie obniżenie operacyjnej emisji CO2 o ponad 50%. Zapotrzebowanie energii na metr kw. jest więc w nich mniejsze o kilkadziesiąt procent. Rozwiązania te cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku i prognozuje się, że ekologiczny magazyn, ze względu na znaczną redukcję wydatków eksploatacyjnych, ale i zrównoważony rozwój – który dla coraz większej grupy świadomych przedsiębiorców jest istotnym aspektem prowadzenia firmy – stanie się “obiektem pożądania”.

Przykłady zastosowań zrównoważonych technologii w magazynach

Technologia sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze obecnie rozwiązania, które otwierają obiektom magazynowym możliwość uzyskania zielonych certyfikatów (BREEAM czy LEED), potwierdzających proekologiczne podejście.

  • Inteligentne systemy sterowania oświetleniem w oparciu o technologię LEED. Pozwalają one w znaczący sposób zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu odpowiednich warunków oświetleniowych wewnątrz magazynu.
  • Odnawialne źródła energii. Coraz częściej dachy obiektów magazynowych wyposażone są w panele słoneczne. Umożliwia to wykorzystanie gromadzonej przez nie energii słonecznej do zasilania magazynów. Panele słoneczne pozwalają na generowanie własnej energii zmniejszając zależność od jej tradycyjnych źródeł.
  • Zarządzanie odpadami. Magazyny wprowadzają praktyki mające na celu ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów, ich skuteczną segregację, recykling i technologie monitorowania zużycia zasobów. Do tego celu wykorzystywane są systemy monitorowania zużycia np. energii czy wody, pozwalające zidentyfikować obszary, w których możliwe jest wprowadzenie dodatkowych oszczędności.

Jak wybrać ekologiczny magazyn? Na co zwrócić uwagę?

Zielonych magazynów przybywa, co oznacza, że coraz częściej nie trzeba dokonywać trudnego wyboru tego, co jest ważniejsze: lokalizacja i inne udogodnienia logistyczne czy wynajem magazynu zielonego. Lokalizacja zresztą także pozostaje istotna pod kątem zasad zrównoważonego rozwoju. Gdy magazyn znajduje się stosunkowo blisko odbiorców, ograniczamy ślad węglowy pozostawiany przez transport. Przy wyborze magazynu ekologicznego warto sprawdzić czy dany obiekt posiada wspomniane wyżej certyfikaty potwierdzające jego zrównoważony charakter. Warto też zwrócić uwagę na zastosowane materiały budowlane i wyposażenie magazynu – czy zbudowany jest on z komponentów o niskim wpływie środowiskowym np. pochodzących z recyklingu lub w oparciu o certyfikowane drewno z zarządzanych w zrównoważony sposób lasów. Dotyczy to również samego wyposażenia – regałów, palet i innych materiałów dostępnych w przestrzeniach magazynowych.

Energooszczędny trend rozwija się niezwykle dynamicznie. Sprzyjają mu instytucje finansowe, które coraz chętniej wspierają tego typu inwestycje. A to dobrze wróży całemu sektorowi magazynowemu i działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Inne artykuły

Zobacz więcej
  • Oleśnica – logistyczny węzeł Dolnego Śląska

    Artykuł

    Oleśnica – logistyczny węzeł Dolnego Śląska

    Oleśnica wyrasta w ostatnich latach na jeden z ważniejszych punktów logistycznych województwa dolnośląskiego. Strategiczne położenie miasta, a także intensywny rozwój rynku magazynowego, przyciągają coraz więcej inwestorów i najemców. Jeśli rozważasz wynajem magazynu w Oleśnicy, sprawdź, co zyskasz dzięki tej lokalizacji.
    • 26 lipca 2024
    • 6 minut czytania
    Oleśnica – logistyczny węzeł Dolnego Śląska
  • Wynajem magazynu w Łowiczu - idealne miejsce dla firm logistycznych

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Łowiczu - idealne miejsce dla firm logistycznych

    Łowicz to jedno z miast, które w ostatnich latach zyskało ogromne znaczenie na logistycznej mapie Polski. Znajdujące się w województwie łódzkim, jest idealnym miejscem dla firm logistycznych szukających optymalnych rozwiązań magazynowych.
    • 24 lipca 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Łowiczu - idealne miejsce dla firm logistycznych
  • Wynajem magazynu w Mińsku Mazowieckim - skuteczna dystrybucja w regionie mazowieckim

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Mińsku Mazowieckim - skuteczna dystrybucja w regionie mazowieckim

    Mińsk Mazowiecki to miasto o ogromnym potencjale logistycznym, które może zaoferować firmom wiele korzyści. Położone zaledwie 40 km na wschód od Warszawy, stanowi idealne miejsce dla firm zajmujących się dystrybucją towarów zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
    • 22 lipca 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Mińsku Mazowieckim - skuteczna dystrybucja w regionie mazowieckim
  • Wynajem magazynu w Wałbrzychu dla sektora motoryzacyjnego - przewaga konkurencyjna

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Wałbrzychu dla sektora motoryzacyjnego - przewaga konkurencyjna

    Wynajem magazynu w Wałbrzychu może zapewnić przewagę konkurencyjną dla firm z sektora motoryzacyjnego. Dowiedz się o lokalnych uwarunkowaniach przemysłowych, bliskości kluczowych partnerów i nowoczesnej infrastrukturze.
    • 19 lipca 2024
    • 5 minut czytania
    Wynajem magazynu w Wałbrzychu dla sektora motoryzacyjnego - przewaga konkurencyjna
  • Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?

    Artykuł

    Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?

    Poznań jest dogodnym węzłem przeładunkowym na trasie wschód - zachód nie tylko ze względu na stosunkowo niedużą odległość od Berlina, ale także obecność wielu firm logistycznych. Magazyn na wynajem w Poznaniu jest atrakcyjny także ze względu na bliskość autostrady A2, rozwiniętą sieć dróg krajowych oraz bliskość lotniska.
    • 17 lipca 2024
    • 6 minut czytania
    Logistyczne serce Polski: Jak geografia Poznania wpływa na rynek magazynowy?
  • Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie

    Artykuł

    Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie

    Jak optymalnie zarządzać logistyką dla sektora spożywczego w Częstochowie? Poznaj wymagania dotyczące przechowywania żywności, dostępność infrastruktury chłodniczej oraz zalety lokalizacji dla dystrybucji produktów spożywczych.
    • 15 lipca 2024
    • 7 minut czytania
    Wynajem magazynu w Częstochowie dla sektora spożywczego - logistyka i zarządzanie
Zobacz wszystkie

Potrzebujesz naszego wsparcia?

Niezależnie od tego, na jakim etapie szukania magazynu jesteś, odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę. Napisz do nas!

    Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Politykę Prywatności oraz Warunki Korzystania z Usług Google.